Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /var/www/pouke.org/verujem/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Molim za pomoc!

Аутор Тема: Molim za pomoc!  (Прочитано 2927 пута)

0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Janicije

• Напредни почетник
  • **
  • Поруке: 27
  • Гласај: +0/-0
    • Погледај профил
Molim za pomoc!
« послато: Фебруар 17, 2010, 06:52:19 поподне »
Najlepse  molim da mi se  objasni,(ali stucno), kako je  pravilnije reci:pop ili  svestenik?Ako je  svestenik(sto ja  mislim),kako  onda  osloviti njegovu  suprugu?Slozicete  se  da  svestenica  je  neprikladan  izraz.
Sta  znaci  rec  "pop" i odakle  ona u nasem  jeziku?
Citao  sam   nesto o  tome,ali  nista  dovoljno  da  bih  mogao smiriti  moju  znatizelju.Postujem  svaciju  pomoc  i  zahvaljujem se  unapred,ali  bih  volio  da  ni  Bojan  ili  Aca  ne   odustanu  od  ovog  razjasnjenja....

Ван мреже Dragi

• Шта рећи?
  • Поруке: 8111
    • Погледај профил
    • Имејл
Одг: Molim za pomoc!
« Одговор #1 послато: Фебруар 17, 2010, 07:05:46 поподне »
Ako hoćemo pravilno, onda je prezviter ili starešina. Sveštenstvo u bukvalnom smislu te reči u Crkvi nemamo, ova reč se nekako uvukla u naš jezik i tako je ostalo. Pop je iz grčkog papas, tj. otac. Papa rimski je jednostavno pop.. ;)

Popadija je supruga prezvitera, ne više.

Episkop - iz grčkog episkopos, upravitelj, nadzornik, redar

- Patrijarh - iz latinskog pater, otac, u Pravoslavnoj Crkvi prvi od episkopa jedne pomesne Crkve
- Arhiepiskop - iz grčkog arhos (glavni) i episkopos, dakle glavni ili prvi episkop jedne veće crkvene administracije
- Mitropolit - isto kao i arhiepiskop, sa središtem u jednom većem gradu, metropoli, odatle i naziv, dakle episkop jedne metropole
- Episkop - episkop eparhije, vladika, vikarni episkop itd.

Prezviter - starešina, ili ti sveštenik
Đakon - iz grčkog diakonos, sluga, pomoćnik, pomaže prezviteru
« Последња измена: Фебруар 17, 2010, 07:11:15 поподне Dragi »
Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Ван мреже Janicije

• Напредни почетник
  • **
    • Погледај профил
« Одговор #2 послато: Фебруар 17, 2010, 07:15:45 поподне »
Ako hoćemo pravilno, onda je prezviter ili starešina. Sveštenstvo u bukvalnom smislu te reči u Crkvi nemamo, ova reč se nekako uvukla u naš jezik i tako je ostalo. Pop je iz grčkog papas, tj. otac. Papa rimski je jednostavno pop.. ;)

Popadija je supruga prezvitera, ne više.

Episkop - iz grčkog episkopos, upravitelj, nadzornik, redar

- Patrijarh - iz latinskog pater, otac, u Pravoslavnoj Crkvi prvi od episkopa jedne pomesne Crkve
- Arhiepiskop - iz grčkog arhos (glavni) i episkopos, dakle glavni ili prvi episkop jedne veće crkvene administracije
- Mitropolit - isto kao i arhiepiskop, sa središtem u jednom većem gradu, metropoli, odatle i naziv, dakle episkop jedne metropole
- Episkop - episkop eparhije, vladika, vikarni episkop itd.

Prezviter - starešina, ili ti sveštenik
Đakon - iz grčkog diakonos, sluga, pomoćnik, pomaže prezviteru
Brate  dragi,pa kad je  ko  oslovio svog  svestenika  prezviterom?Hajde i to neka  bude,a  kako  bismo oslovili sad  njegovu  suprugu?Poenta  mog pitanja je,sto  ocekujem,da  mi neko objasni  da  izraz  pop nije  primeren  za  naseg  svestenika.Cak sta  vise,ponizan je....Hajde  da  malo ovo  razbistrimo...Hvala  unapred i svako  dobro od  Gospoda.
« Последња измена: Фебруар 17, 2010, 07:18:05 поподне Janicije »

Ван мреже Dragi

• Шта рећи?
  • Поруке: 8111
    • Погледај профил
    • Имејл
« Одговор #3 послато: Фебруар 17, 2010, 07:16:53 поподне »
Sa sestrom.

U Crkvi nema monarhije, aristokratije, grofova, vampira i janka marka...
Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Ван мреже Milan Nikolic

• Шта рећи?
  • Поруке: 6557
    • Погледај профил
« Одговор #4 послато: Фебруар 17, 2010, 07:18:21 поподне »
Brate Dragi... molim te... ćuti više. :)
Наука верујућих каже:
Апсолутан је само Бог

Ван мреже Janicije

• Напредни почетник
  • **
    • Погледај профил
« Одговор #5 послато: Фебруар 17, 2010, 07:19:56 поподне »
Sa sestrom.

U Crkvi nema monarhije, aristokratije, grofova, vampira i janka marka...

Brate  Dragi,imam izvesne  tvrdnje  da  rec  pop  nije   dolicna  i  da  je  "proizvod"  turskog podrugljivog   ismejavanja   pravoslavnog  svestenika.
Hajdemo polako,i  neka  se  ukljuci   jos  neko....Unapred  hvala  svima.

Ван мреже Janicije

• Напредни почетник
  • **
    • Погледај профил
« Одговор #6 послато: Фебруар 17, 2010, 07:21:53 поподне »
Brate Dragi... molim te... ćuti više. :)

Brate  Milane,da li  Vi imate  nekih  saznanja po ovom pitanju.Tako  jednostavno,a  tako  tesko pitanje,a?
Sve  najbolje  od  Boga  Vam  zelim.

Ван мреже Milan Nikolic

• Шта рећи?
    • Погледај профил
« Одговор #7 послато: Фебруар 17, 2010, 07:24:46 поподне »
Čekam i ja da saznam. Zanimljivo pitanje.
« Последња измена: Фебруар 17, 2010, 07:47:50 поподне Milan Nikolic »
Наука верујућих каже:
Апсолутан је само Бог

Ван мреже Janicije

• Напредни почетник
  • **
    • Погледај профил
« Одговор #8 послато: Фебруар 17, 2010, 07:25:44 поподне »
Molim  vas  da  se  uvazavamo,ne  vredjamo i  da  sve  protekne  u  bratskoj  ljubavi i visem  saznanju.....Eto,neka  mi se  ne  zameri,nov sam i  zelim  nauciti  od  vas   iskusnijih  i  boljih  poznavaoca   nase  religije....Mislim da tu nista  nije  lose,da  razmenom misljenja svi  naucimo ponesto.Istaknucu  i ja   neke  podatke,ali  ne  drzim  ih  relevatnim.

Ван мреже Janicije

• Напредни почетник
  • **
    • Погледај профил
« Одговор #9 послато: Фебруар 17, 2010, 07:32:30 поподне »
Čekam i ja saznam. Zanimljivo pitanje.
Brate  Milane,prosto  da se  covek  postidi  neznanja.Mislim da sam  u  zivotu  vise  puta  upotrebio  izraz  pop  od  svestenika,ali  jedan  znalac  hteo se  posprdati mom  neznanju i  uspeo je.Verujte  mi na  rec,na  muku  me  stavio  ovaj  gospodin.Uzeo  sam i pretrazio  sve  sto sam  mogao...ima  tu  nekih  malih ali  sturih  saznanja,koje  ja  necu  skriti,jer  sam  ih  saznao  od  onih,slicnih  vama  od  kojih  trazim  razjasnjenja.
Bilo  bi od  koristi da se  jave  ovi sa  Teoloskog,jer  ipak,oni  su to mozda   naucili  jos   u  prvom razredu  Bogosloije,a  mi jos  pod  stare  dane  tumaramo i  ne  znamo  najosnovnije  stvari o  veri....

Ван мреже Marta

• Напредни почетник
  • **
  • Поруке: 179
    • Погледај профил
« Одговор #10 послато: Фебруар 17, 2010, 07:46:47 поподне »
Najlepse  molim da mi se  objasni,(ali stucno), kako je  pravilnije reci:pop ili  svestenik?Ako je  svestenik(sto ja  mislim),kako  onda  osloviti njegovu  suprugu?Slozicete  se  da  svestenica  je  neprikladan  izraz.
Citao  sam   nesto o  tome,ali  nista  dovoljno  da  bih  mogao smiriti  moju  znatizelju.Postujem  svaciju  pomoc  i  zahvaljujem se  unapred,ali  bih  volio  da  ni  Bojan  ili  Aca  ne   odustanu  od  ovog  razjasnjenja....
Pop dolazi od grckog "papas", sto je drugi naziv za svestenika i ima znacenje oca.  Pravilno je reci svestenik, ali nije nepravilno reci pop, iako je zbog zloupotrebe poprimilo negativnu konotaciju.

Ван мреже Janicije

• Напредни почетник
  • **
    • Погледај профил
« Одговор #11 послато: Фебруар 17, 2010, 07:54:24 поподне »
1894.godine  je  Sremac   napisao "Pop Cira i pop  Spira",i tad  je   gorostas  nase  kulture,pre 116  godina  upotrebljavao izraz  pop.....Ne  umanjujem  ovim  svoje  neznanje,ali  vam  prilazem  jos jedan podatak  vise  da  time "iskompromitujemo  stvarnost"....

Ван мреже Janicije

• Напредни почетник
  • **
    • Погледај профил
« Одговор #12 послато: Фебруар 17, 2010, 08:07:20 поподне »
Pop dolazi od grckog "papas", sto je drugi naziv za svestenika i ima znacenje oca.  Pravilno je reci svestenik, ali nije nepravilno reci pop, iako je zbog zloupotrebe poprimilo negativnu konotaciju.
Sestro u Hristu-Marta, pise  to  sve tako u objasnjenju,ali to je  samo verovatnoca  ,ali ce  stvarnost 
demantovati  tu  tvrdnju  i  uciniti je  nepouzdanom.......Zasto je onda  on  svestenik?Ako to i jeste,kako da oslovimo  njegovu  suprugu?
Svestenica???Priznajem,ne  ide.....
Hajde  da  malo  jos  razmisljamo u tom  pravcu.
Sve  Vam od  Boga  najbolje  zelim.

Ван мреже Milan Nikolic

• Шта рећи?
    • Погледај профил
« Одговор #13 послато: Фебруар 17, 2010, 08:08:03 поподне »
Па ето, ако термин ,,поп'' директно потиче од речи ,,отац'' онда нема никаквих проблема.
Наука верујућих каже:
Апсолутан је само Бог

Ван мреже Oгњен

• Шта рећи?
  • Поруке: 2853
    • Погледај профил
    • Имејл
« Одговор #14 послато: Фебруар 17, 2010, 08:32:11 поподне »
ПОП значи Пастир Оваца Православних. Ето тако. Јел одговара?
Када се обраћамо свештенику кажемо "Оче" а када се обраћамо попадији не видим зашто бисмо стављали нека звања.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38